Categories: InvestigationNews

Традиція непрозорості або регіональні екологічни негаразди

В Одеській області періодично виникають скандали з відходами. То Одеська міська рада обурюється, що обласний департамент екології гальмує реформи у цій сфері. А то вже сама міськрада відверто займається профанацією, підписуючи меморандум з черговим “інвестором”, який в черговий раз обіцяє побудувати сміттєпереробний завод. То починають палати звалища, які тривалий час експлуатуються, а обласна влада стверджує, що вони жодним чином не оформлені. Між тим, жодних зрушень у сфері поводження з відходами в Одеській області немає. І невідомо коли буде, адже вже і Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України активно підігрує регіональній владі й старанно не помічає, як область все більше занурюється у відходи.

Саме тому, “Громадське слідство” вирішило розібратись, що там з одеським сміттям, і розпочало з аналітики нормативно-правових актів з цього питання.

Не дивуйтесь, але в останнє Одеська обласна рада приймала програму поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) в липні 2013 року, і стосувалась вона періоду 2013-2017 років. Станом на 2013 рік програмою зафіксовано такі показники відносно поводження з відходами:

  • централізованим збиранням та захороненням охоплено 66,8 % населення, решта вивозили ТПВ стихійно;
  • в області існувало 563 полігони твердих побутових відходів площею 978,1 га;
  • переважна більшість полігонів працювала в режимі перевантаження, тобто з порушенням проектних показників щодо обсягів накопичення відходів; через відсутність необхідних споруд та механізмів технологія захоронення здійснювалася з порушенням нормативних вимог, що, в свою чергу, призводило до забруднення навколишнього природного середовища;
  • 229 полігонів потребували паспортизації;
  • заявлялась потреба у нових 50 полігонах площею 119 га, але через протидію населення, природозахисних організацій отримати землю стало проблемою.

Для вирішення проблем, Програмою, зокрема, планувалось збудувати в 2014-2017 роках 3 сортувальні лінії для сортування ТПВ в містах Білгород-Дністровський і Теплодар й на полігоні “Дальницькі кар’єри”)” (звалище м.Одеси), а також 2 заводи з переробки ТПВ в містах Ізмаїл і Подольськ (Котовськ).

Після закінчення строку дії Програми фахівцями Одеського державного екологічного університету було проаналізовано результати її виконання:

«Програма поводження з твердими побутовими відходами в Одеській області на 2013-2017 роки»(затверджена рішенням обласної ради № 823-VI від 04.07.2013 р.) була спрямована на «створення умов, що сприятимуть забезпеченню повного збирання, перевезення, утилізації та захоронення побутових відходів і обмеження їх шкідливого впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людини, а також розширення і модернізацію діючих потужностей із збирання, перероблення та утилізації ТПВ, створення ефективної системи управління у сфері поводження з відходами». Аналіз сучасного стану системи управління та поводження з ТПВ в Одеській області підтверджує, що ані заплановані завдання, ані пріоритетні напрями дій не були реалізовані.
Фактично ця програма була спрямована на «латання дірок», а не на втілення нових технологічних схем. Не було мови про реалізацію «пілотних» проектів, які могли б дати змогу практичного опробування та здійснення вибору технологій для масового втілення.

Таким чином, фахівці засвідчили невиконання програми: нічого збудовано не було – ані бюджетним коштом, ані залученням інвестицій для будівництва сортувальної лінії на полігоні, який вже тривалий час експлуатує приватний бізнес. А отже проблемні питання нікуди не поділись.

08.11.2017 розпорядженням Кабінету Міністрів України № 820 було схвалено «Національну стратегію управління відходами в Україні до 2030 року». Цим документом передбачалось, що регіональні плани (програми) управління відходами розроблюють не пізніше ніж через два роки після схвалення Стратегії.

Втім, «Методичні рекомендації з розроблення регіональних планів управління відходами», були затверджені лише через 1,5 роки – наказом Міністерства екології і природних ресурсів № 142 від 12.04.2019 р., тобто регіонам залишилось лише півроку на затвердження нових регіональних планів з урахуванням цих рекомендацій.

Тим часом, в рамках Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» було розроблено проєкт «Регіональної програми поводження з твердими побутовими відходами в Одеській області на період 2018-2022 роки».

Проект рішення облради готував Департамент житлово-комунального господарства та енергоефективності Одеської облдержадміністрації та вносився тодішнім головою облдержадміністрації Максим Степанов. Тим не менш, 04.10.2018 на засіданні постійної комісії обласної ради з питань ЖКГ був направлений на доопрацювання і згодом так і не був прийнятий.

22.08.2019, на виконання завдання Національного плану управління відходами в Україні до 2030 року, розпорядженням голови обласної державної адміністрації №1023/А-2019 утворено робочу групу з питань розроблення плану управління відходами до 2030 року. Втім, робоча група план управління відходами не розробила, а натомість розробила план дій, який передбачав створення програми управління відходами.

Так, 23.01.2020 Одеська обласна державна адміністрація повідомила, що розробила план дій щодо утилізації твердих побутових відходів, до якого входило:

  • створення регіональної програми щодо управління відходами;
  • створення міжвідомчої робочої групи;
  • удосконалення регіонального реєстру місць видалення відходів;
  • координація дій із місцевими радами та всіма органами, а також робота  із закладами освіти;
  • впровадження програми підвищення кваліфікації, проведення тренінгів для суб’єктів господарювання з управління відходами;

а також умови для очищення населених пунктів від забруднення та організацію системи роздільного збору сміття. Крім того, було вирішено створити робочу групу для розгляду питань поводження з твердими побутовими відходами, яку очолив заступник керівника Одеської ОДА Денис Ванаш.

Керуючись цим, 28.05.2020 Департамент екології та природних ресурсів ООДА оголосив тендер
UA-2020-05-28-007433-b на 1 млн.грн. на розроблення регіонального плану управління відходами в Одеській області до 2030 року. Переможцем тендеру стало ТОВ «Укрресурси-2011», код ЄДРПОУ, яке зголосилось на цю розробку за 996 тис.грн. Кінцевим строком виконання договору рахується 31.12.2021 (тобто а майже 1 млн грн. план управління відходами розроблявся 1,5 роки).

Втім, у підсумку Одеська область отримала лише проєкт, а не затверджений документ. З оригіналом цього проєкту ви можете ознайомитись на сайті Департаменту екології , в ньому 518 сторінок:

Вивчення даного проєкту засвідчило, що його зміст не відповідає новому адміністративно-територіальному устрою, який був встановлений Постановою Верховної Ради України №807-IX від 17.07.2020 «Про утворення та ліквідацію районів». Зокрема, в тексті фігурують райони Одеської області, які на момент закінчення договору 31.12.2021 вже не існували.

Ми не знайшли підтверджень, що вказаний проєкт виносився на розгляд Одеської обласної ради і відсутній в Переліках діючих регіональних цільових та комплексних програм Одеської області, що розміщені на сайті Департаменту економіки Одеської облдержадміністрації. Тобто проєкт Регіонального плану управління відходами, розроблений за 996 тисяч гривень, так і не став повноцінним документом і містить концептуальні й юридичні помилки.

Не дивно, що за відсутності діючих регіональних нормативно-правових актів, діяльність структурних підрозділів Одеської облдержадміністрації у сфері управління відходами фактично стала мінімальною.

Ось, як приклад, витяг зі Звіту про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Одеської  області за 2022 рік, що стосується відходів: роботи проводились, громади звітували, а що де скільки – це вже не важливо. Зате кожні 10 днів обласний департамент екології опрацьовував по одному паспорту місць видалення відходів:

А тепер порівняйте розділи стосовно поводження з відходами в «Програмі соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрямки розвитку на 2024-2025 роки», затвердженій рішенням Одеської облради від 04.08.2023 №575-VIII, і в «Програмі соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2025 рік», затвердженій рішенням Одеської облради від 12.12.2024 № 719-VII :

  • що в 2023, що в 2025 році незмінними залишаються кількість сміттєзвалищ та їх площа, кількість підприємств, які обіймаються відходами. І що більш показово – незмінною лишилась кількість населених пунктів, де запроваджено роздільний збір окремих елементів твердих побутових відходів ТПВ (це дійсно показово, адже демонструє повну бездійльність у запровадженні роздільного збору відходів і регіональної, і місцевої влади)

  • що ж у зв’язку з таким становищем було визначено в якості пріоритетних напрямків? В 2023 році серед напрямків забезпечення відходів вказано зменшення обсягу відходів – а в 2025 році влада обіцяє лишень забезпечити екологічну безпеку. Цікаво, яким чином? В порівнянні з 2023 роком, в 2025 році зявляється новий напрямок – побудова сміттєпереробної інфраструктури, але зникає ліквідація несанкціонових сміттєзвалищ, замість яких пропонується лише ліквідація джерел можливого забруднення побутовими відходами (цікаво, а що будуть робити в ході такої ліквідації з жителями населенних пунктів, де не організовано вивезення відходів?

Фактично, владні структури рік от року намагаються применшити свою відповідальність за проблему з відходами, що власне можливо спостерігати і в зменшенні кількості заходів щодо управління відходами в 2025 році у порівнянні з 2023 роком:

а також в очікуваних результатах, які обмежуються в 2023 році ліквідацією несанкціонованих сміттєзвалищ, в 2025 році – лише їх виявленням та обліком, ліквідація винесена в дужки:

Зверніть увагу, що в 2025 році з’являється новий захід (мовою оригіналу – ключовий крок): корегування Регіонального плану управління відходами в Одеській області.

Аналогічний захід – “коригування та реалізація заходів Регіонального плану управління відходами Одеської області на період до 2030 року” – пропонується і в Регіональній комплексній програмі з охорони довкілля Одеської області на 2024-2028 роки, затвердженій 30.11.2023 розпорядженням начальника Одеської обласної військової адміністрації №1044/А-2023. В очікуваних результатах цієї програми включено єдине: “створення та реалізація регіонального і місцевих планів управління відходами”.

По суті, фактично визнається, що дотепер не існує Регіональний план управління відходами до 2030 року, для розробки якого було витрачено бюджетні кошти у сумі 996 тис.грн., якщо очікуваним результатом Регіональної комплексній програмі з охорони довкілля Одеської області на 2024-2028 роки визначається його розробка.

Між тим, до наявності Регіонального плану управління відходами ще далеко. В лютому 2025 року на сайті Департаменту екології та природніх ресурсів ООВА з’явився розділ «Регіональний план управління відходами в Одеській області до 2035 року», в якому є лише Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки.

Але власне проєкт нового чи відкоригованого плану так і не оприлюднили, й відповідно він не виносився на обговорення (хоча повинен був виноситись разом із заявою про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки. А за відсутності регіонального плану – блокується розробка місцевих планів управління відходами, оскільки вони повинні базуватись на положеннях і показниках Регіонального плану й відповідно – жодних вимог відносно роздільного збору відходів, зменшення їх кількості тощо.

Обласний департамент екології фактично консервує проблему відходів. Ба більше: він розпочав приховувати інформацію та применшує відомості про екологічні негаразди, зокрема, про кількість місць видалення відходів. Так, в реєстрі місць видалення відходів, розміщеному на сайті департаменту, станом на момент написання статті було всього 522 таких місця, хоча в Програмах соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області і за 2023 рік, і за 2025 рік фігурує незмінна кількість – 628 од. сміттєзвалищ.

Де поділась ще сотня?

Фактично, Департамент екології та природніх ресурсів Одеської обласної військової адміністрації, оприлюднюючи неповний обсяг інформації в Реєстрі місць видалення відходів, розпочав приховувати або перекручувати відомості про екологічний стан, що є складом злочину відповідно до статті 238 Кримінального кодексу України. А з цим повинні розбиратись вже правоохоронні органи, які наприклад, можуть використати карту сміттєзвалищ, що була розроблена за допомогою USAID до проєкту “Регіональної програми поводження з твердими побутовими відходами в Одеській області на період 2018-2022 роки”:

Григорій Козьма

Recent Posts

Одеський баскетбол отримав новий поштовх до розвитку

Радник голови Одеської обласної державної адміністрації став віцепрезидентом ООФБ

5 місяців ago

Справедливий суд в умовах несправедливої війни: механізми та моральні дилеми забезпечення гарантій

Українська система кримінальної юстиції функціонує у безпрецедентних умовах, коли існує необхідність забезпечити відповідальність за міжнародні…

9 місяців ago

Арциз стає більш екологічним

Арцизька громада зробила крок на шляху реформування збору відходів. Тут офіційно запроваджується роздільний збір відходів…

10 місяців ago

Фонд держмайна продає в Одесі багатоповерхову будівлю за вартістю квартири. Але є нюанси

19 липня, під кінець робочого тижня, в Державній системі онлайн аукціонів «Прозорро.Продажі» оприлюднено оголошення про…

10 місяців ago

Бессарабський форум у Болграді: вірний шлях до інвестицій

Перший міжнародний Бессарабський економічний форум відбувся в місті Болград, на півдні Одеської області. Для проведення…

1 рік ago

Арцизька громада: на часі екологічні рішення в рамках грантової ініціативи

Нове законодавство у сфері управління відходами потребує рішучих кроків від громад, які отримали і нові…

1 рік ago